Christ Church Crest
 
 
   
 
 
 

2003 Crews

Men's A, ChCh Regatta 2003

Bow: Matthew Chandler

Two: Georg Ringe

Three: Thomas Kember

Four: Peter O’Keeffe

Five: Ashleigh Lazenby

Six: Stephen Brett

Seven: Michael Schmidt-Rost

Stroke: Jouni Sokhanen

Cox: Freyja Cox Jensen

Coach: Georgios Peridas

 

Men's B, ChCh Regatta 2003

Bow: Andrew Dunkley

Two: James Rigby

Three: Miguel Herrero

Four: Christopher Elders

Five: Brian Lutz

Six: Alistair Wong

Seven: Jonathan Budzik

Stroke: Daniel Joseph

Cox: Elizabeth Lin

Coach: Ali Korotana

 

Women's A, ChCh Regatta 2003

Bow: Jemma Dick

Two: Anna Jeffery-Smith

Three: Abigail Neely

Four: Christine Schroeder

Five: Rachael Cook

Six: Joanne Dunn

Seven: Caroline Yates

Stroke: Sophie Steele

Cox: Janine Warnick

Coach: James Blythe and Charles Thorogood

 

Women's B, ChCh Regatta 2003

Bow: Victoria Davies

Two: Sophie Rigby

Three: Hannah Osborn

Four: Natalie Gillam

Five: Emily Hanson

Six: Catherine Day

Seven: Claire Davies

Stroke: Elisabeth Morgan-Rees

Cox: Charlotte Jepps

Coach: David Livesey

Return_to_top

 

Men's 1st VIII, Eights 2003

Bow: Lee Hasell

Two: Brandon Miller

Three: Lenny Martin

Four: David Redmond

Five: Henry Hammerbeck

Six: Matthew Langton

Seven: Jonathon Green

Stroke: David Livingston

Cox: Henry Morgan

Coach: Jonathan Carley

Results

Wed: Rowed Over

Thu: Rowed Over

Fri: Rowed Over

Sat: Bumped by Magdalen

Finished 5th on the river

NB: Robin Bourne-Taylor for Leonard Martin on Thursday

 

Men's 2nd VIII, Eights 2003

Bow: Thomas Matthews

Two: Ali Korotana

Three: Felix Gerlsbeck

Four: Stefan Bojanowski

Five: David Livesey

Six: Andrew Baker

Seven: James Blythe

Stroke: Henry Newman

CoxPeter Douglas

Coach: Jonathan Carley and Matthew Swann

Results

Wed: Rowed Over

Thu: Rowed Over

Fri: Rowed Over

Sat: Bumped Somerville

 

Men's 3rd VIII, Eights 2003

Bow: Daniel Solomon

Two: Rhys Salmon

Three: Moshin Drabu

Four: Christopher Edwards

Five: Stuart Burnett

Six: Jonathan Edwards

Seven: Lawrence Jamison

Stroke: Edward Earlam

Cox: Natasha Lambert

Coach : Emma Knott and Henry Newman

Results

Wed: Rowed Over

Thu: Rowed Over

Fri: Bumped Worcester III

Sat: Overbumped by Wadham II

Return_to_top

 

 

Men's 4th VIII, Eights 2003

Bow: James Eves

Two: Duncan Lidgitt

Three : Georgio Gaglia

Four: Martyn Ezra

Five: John Grealish

Six: Aiden Hargett

Seven: Matthew Hodgkinson

Stroke: Philip Wilson

Cox: Ben Glassman

Coach: Henry Morgan

 

Men's 5th VIII, Eights 2003

Bow: Andrew Warner

Two: Scott Turnbull

Three: Steffan Rees

Four: Bruno Muellbauer

Five: Timothy Parker

Six: Stephen Hackett

Seven: Mark Bainbridge

Stroke: Daniel Maine

Cox: Stephanie Appleyard

Coaches: James Blythe and Victoria Dare

Results

Did not Row On

 

Women's 1st VIII, Eights 2003

Bow: Fiona Kimberley

Two: Vanessa Wiltshire

Three: Melissa Pine

Four: Emma Knott

Five: Laura Vorhees

Six: Diana Gibson

Seven: Carolin Theikling

Stroke: Helen Hartwell

Cox: Lara Coldicott

Coach: Karl Offord

Results

Wed: Bumped St Edmund Hall

Thu: Bumped University

Fri: Bumped Osler-Green

Sat: Rowed Over

Return_to_top

 

Women's 2nd VIII, Eights 2003

Bow: Fleur Ashton

Two: Napaporn Sathorn

Three: Efrosini Spyropoulos

Four: Sarah Kostiuk

Five: Sophie Moss

Six: Frances Ashley

Seven: Lucy Armstrong

Stroke: Daisy Meyland-Smith

Cox: Lee Hasell

Coach: James Blythe

Results

Wed: Bumped by Wadham II

Thu: Bumped Magdalen II

Fri: Bumped Lady Margaret Hall II

Sat: Bumped by Linacre II

 

Women's 3rd VIII, Eights 2003

Bow: Eliana Athanassiades

Two: Charlotte Bailey

Three: Sarah Brown

Four: Camilla Clark

Five: Alison Critchley

Six: Julie Brener

Seven: Laura Grant

Stroke: Angharad O’Leary

Cox: Sushma Shankar

Coach: Leonard Martin

Results

Did not Row On

 

Men's 1st Torpid, Torpids 2003

Bowt: Lee Hasell

Twot: Alex Skinner

Threet: Lenny Martin

Fourt: James Blythe

Fivet: Henry Hammerbeck

Sixt: Brandon Miller

Sevent: Tomasz Domanski

Stroket: Edward Earlam

Coxt: Henry Morgan

Coacht: Robert Offord

Results

Wed: Bumped Pembroke

Thu: Bumped by New, Magdalen

Fri: Bumped by Worcester

Sat: Cancelled

Return_to_top

 

Men's 2nd Torpid, Torpids 2003

Bow: Ali Korotana

Two: Trevor Warmington

Three: Atli Stannard

Four: Felix Gerlsbeck

Five: Andrew Baker

Six: Simon Hale

Seven: Christopher Armstrong

Stroke: Thomas Matthews

Cox: Ben Glassman

Coach: Jonathan Carley

Results

Wed: Rowed Over

Thu: Rowed Over

Fri: Bumped by Lincoln II, Exeter II, Linacre

 

Women's 1st Torpid, Torpids 2003

Bow: Clare Wheeler

Two: Laura Grant

Three: Efrosini Spyropoulos

Four: Meredith Lewis

Five: Fiona Kimberley

Six: Vanessa Wiltshire

Seven: Melissa Pine

Stroke: Freyja Cox Jensen

Cox: Lara Coldicott

Coach: Judith Taylor

Results

Wed: Rowed Over

Thu: Bumped Lady Margaret Hall

Fri: Rowed Over (Division Klaxoned)

Sat: Racing Cancelled

 

Women's 2nd Torpid, Torpids 2003

Bow: Sarah Kostiuk

Two: Sophie Moss

Three: Angharad O'Leary

Four: Victoria Dare

Five: Gemma Peachey

Six: Clare Buckley

Seven: Frances Ashley

Stroke: Lucy Armstrong

Cox: Daisy Meyland-Smith

Coach: James Blythe

Results

Wed: Bumped Merton III, Lincoln III

Thu: Bumped St John's II

Fri: Bumped Queen's II

Sat: Racing Cancelled

 

Return_to_top

 

 

Printable Version