Christ Church Crest
 
 
   
 
 
 

2009 Crews

Men's 1st VIII, Summer Eights 2009

Bow: Tristan Wood (Capt. of Boats)

Two: Guy Arnold

Three: Winter Mead III

Four: Ante Kusurin

Five: Jamie Schroeder

Six: Benjamin Harrison

Seven: Tom Cassidy

Stroke: Joe Medioli

Cox: Nic Scott

Coach: Ben Reed

Results

Bumped Oriel (Wed), Balliol (Thurs.) Two row overs; finished Head of the River.

 

Men's 2nd VIII, Summer Eights 2009

Bow: Leo Bradshaw

Two: Tom Montgomery

Three: Thomas Hine

Four: Ian Maconnachie

Five: Skomantas Pocius

Six: James Hopkins

Seven: Will Wells

Stroke: Thomas Smith

Cox: Joe Angliss

Coaches: JDF Carley; Nick Kenworthy-Browne

Results

Bumped Merton (Wed) and St.Peter's (Sat). Finished Head of Div III. Still highest 2nd VIII.

 

Men's 3rd VIII, Summer Eights 2009

Bow: Sam Burne-Jones

Two: David Brock

Three: Matthew Bond

Four: Jocky McLean

Five: Oliver Saloway

Six: Sam Folkard

Seven: Jack Murphy

Stroke: James Fifield

Cox: Andrew Pearson

Coach: Nick Kenworthy-Browne

Results

Bumped (Wed.) Wadham III, Univ III, Linacre II (Thurs.) Jesus III, Magdalen III (Fri.) rowed over (Sat.) Pembroke III. Six bumps; finished 11th in Div V - back in the fixed divisions. Highest 3rd VIII.

Return_to_top
 

Men's 1st Torpid, Torpids 2009

Bow: William Wells

Two: James Hopkins

Three: Winter Mead III

Four: Johan Kjellgren

Five: Joe Medioli

Six: Tristan Wood

Seven: Guy Arnold

Stroke: Tom Cassidy

Cox: Nic Scott

Coach: Ben Reed

Results

Wed: Bumped Oriel

Thu: Bumped Magdalen

Fri: Rowed Over

Sat: Bumped Pembroke

Finished Head of the River.

 

Men's 2nd Torpid, Torpids 2009

Bow: Sam Burne-James

Two: Tom Montgomery

Three: Skomantas Pocius

Four: Ollie Saloway

Five: Thomas Hine

Six: Ian Maconnachie

Seven: David Brock

Stroke: James Fifield

Cox: Rahul Raghuram

Coaches: Jonathan Carley and Nicolas Kenworthy-Browne

Results

Wed: Bumped Corpus Christi

Thurs: Rowed over

Fri: Bumped by Somerville, bumped Exeter II

Sat: Rowed over

Finished 6th in Division III

 

Men's 3rd Torpid, Torpids 2009

Bow: Tom Venables

Two: Edward Waldegrave

Three: Peter Sullivan

Four: David Lee

Five: Ben Merkle

Six: Nikolay Aleksandrov

Seven: Jack Murphy

Stroke: Jonathon Storey

Cox: Rahul Raghuram

Results

Wed: Rowed over

Thurs: Bumped Jesus III

Fri: Bumped Mansfield II

Sat: Rowed over

Finished 7th in Division VI

Return_to_top

Women's 1st Torpid, Torpids 2009

Bow: Emma Woods

Two: Liz Jamie

Three: Victoria Flynn

Fou: rAshley Slaff

Five: Sandra Kotzor

Six: Arabella Macdonald

Seven: Melissa Rohde

Stroke: Lianne Willelms

Cox: Alexandra Girard

Coach: Karl Offord

Results

Wed: Klaxon

Thurs: Rowed over

Fri: Bumped Oriel

Sat: Rowed Over

Result: Finished second on the river

 

Women's 2nd Torpid, Torpids 2009

Bow: Amber Schild

Two: Caroline Wedmore

Three: Catriona O'Grady

Four: Amy Putman

Five: Poppy Simister

Six: Georgina Leighton

Seven: Fengjia Cai

Stroke: Sahana Jayakumar

Cox: Nicholas Scott/Eric Chiang

Coach: Leonard Martin

Results

Wed: Bumped Wolfson III

Thurs: Bumped St Anthony's II

Fri: Bumped St Peter's II

Sat: Bumped St Catherine's II

Results: Won blades

 

 

Printable Version